O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federratsiyasining Mehnat va ijtimoiy munosabatlar Akademiyasida talabalarning tahsil olishi bilan birga, ularning ma’naviy dunyoqarashini boyitish va shakllantirishga yo‘naltirilgan turkum tadbirlar ham tashkil etib kelinadi.
2023 yil 4 oktabr kuni Akademiya talabalari ishtirokida navbatdagi “Ma’naviyat soati” tadjjbiri tashkil etildi. Ushbu tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoevning Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida so‘zlagan nutqi va Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar haqida fikr yuritildi.
Akademiya katta o‘qituvchisi A.Yo‘ldoshbekov tomonidan tayyorlangngan taqdimotda Prezidentimiz nutqida keltirilgan ustuvor jihatlar, muhim taklif va tashabbuslarning mohiyatini ochib berishga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, so‘nggi yillarda mamlakatimizda ro‘y berayotgan islohotlar, “Yangi O‘zbekiston — 2030” strategiyasini amalga oshirish borasida qilinayotgan ishlar, gender tengligini ta’minlash, ta’lim sifatini oshirish borasida erishilayotgan yutuqlar yana bir marotaba ta’kidlab o‘tildi. Tadbir davomida talabalarni qiziqtirgan savollarga atroflicha javob berildi.

Наряду с обучением студентов в Академии труда и социальных отношений Федерации профсоюзов Узбекистана также организуется ряд мероприятий, направленных на обогащение и формирование их духовного мировоззрения.
4 октября 2023 года был проведено презентации с участием студентов Академии. Были обсуждены выступление Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиеева на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций и инициативы, выдвинутые нашим президентом.
Презентации поготовленный старший преподавательем Академии А. Йулдашбековым, особое внимание было уделено раскрытию сути приоритетов, важных предложений и инициатив, представленных в выступлении нашего Президента. В частности, еще раз были отмечены реформы, проводимые в нашей стране в последние годы, работа по реализации новой стратегии "Узбекистан — 2030", прогресс в обеспечении гендерного равенства и повышении качества образования. В ходе мероприятия были даны подробные ответы на интересующие студентов вопросы.