Mehnat va ijtimoiy munosabatlar Аkademiyasi tomonidan talabalarning bilim olishi bilan bir qatorda ularning intellektual salohiyatini oshirish borasidagi ishlarga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda.
2023 yil 7 aprel kuni Аkademiyada tahsil olayotgan talabalardan iborat jamoalar oʼrtasida Аkademiya kubogi uchun “Zakovat” intellektual oʼyinining III turi oʼtkazildi.
Ushbu turnirni tashkil etishdan koʼzlangan asosiy maqsad Аkademiya talabalarining intellektual oʼyinlarga boʼlgan qiziqishini oshirish, ularning intellektual bilim va mahoratlarini shakllantirish, bilim olishga boʼlgan intilishlarini ragʼbatlantirish hisoblanadi. Turnirning Nizomiga muvofiq, 2022-2023 oʼquv yili davomida bellashuvlar 6 ta turdan iborat tarzda tashkil etiladi. Nizomga koʼra, ishtirokchi jamoalar har bir turda uchtadan raundda 12 tadan, jami 36 ta savolga javob berishi talab etiladi.
Ushbu musobaqalar Xalqaro “Chto? Gde? Kogda?” jamoalari assotsiatsiyasi tomonidan oʼrnatilgan qoidalar asosida tashkil etildi.
Turnirning uchinchi turi Аkademiya talabalarida intellektual oʼyinlarga boʼlgan qiziqish yuqori ekanlignini koʼrsatdi. Har bir raundda berilgan savollar ishtirokchi jamoalar tomonidan qizgʼin ravishda muhokama qilindi hamda javob berildi.
Ushbu intellektual bellashuvlar kelajakda “Zakovat” intellektual musobaqasi boʼyicha Аkademiya terma jamoasini shakllantirishga xizmat qilishi koʼzda tutilgan.

Академия труда и социальных отношений уделяет особое внимание не только воспитанию студентов, но и работе по повышению их интеллектуального потенциала.
7 апреля 2023 года состоялся третий тур интеллектуальной игры «Заковать» на Кубок Академии между командами студентов, обучающихся в Академии.
Основная цель организации данного турнира – повысить интерес студентов Академии к интеллектуальным играм, сформировать у них интеллектуальные знания и умения, стимулировать желание учиться. Согласно Положению о турнире, в течение 2022-2023 учебного года соревнования будут организованы в 6 туров. По правилам, команды-участники должны ответить на 12 вопросов по три тура в каждом туре, всего 36 вопросов.
Эти соревнования являются частью Международного «Что? Где? В озере?" была организована на основе правил, установленных ассоциацией команд.
Третий вид турнира показал, что у студентов Академии высокий интерес к интеллектуальным играм. Вопросы, заданные в каждом раунде, интенсивно обсуждались и отвечали на них команды-участницы.
Предполагается, что эти интеллектуальные состязания послужат формированию сборной команды Академии на интеллектуальное состязание «Заковат» в будущем.