2024 йил 10 январь куни Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг Меҳнат ва ижтимоий муносабатлар академиясида “Менинг армиям — менинг фахрим” мавзусида ҳарбий ватанпарварлик тадбири ташкил этилди. Ушбу тадбирни ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад талабаларни ҳарбий ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, Қуролли Кучларимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасидан хабардор этиш, уларда Ватан тараққиётига дахлдорлик ҳиссини сингдириш саналади.
Тадбирда Академия талабалари, профессор-ўқитувчилари ҳамда Қуролли Кучлар фахрийлари иштирок этишди. Тадбирда сўзга чиққанлар Қуролли Кучларимизнинг шаклланиш тарихи, дастлабки даврдаги муаммолар, бугунги кунда эришилаётган натижаларга алоҳида тўхталиб ўтишди. Жумладан, Тошкент шаҳар Фахрийлар кенгаши раиси, истеъфодаги полковник Йўлдошали Раҳмонов Қуролли Кучлар салоҳиятини янада мустаҳкамлаш, халқ ва армия бирдамлигини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ҳарбий соҳадаги ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ҳақида фикр юритди. У ўз сўзида ёшларни ватанпарварлик, шу жумладан, ҳарбий-ватанпарварлик, юксак маънавий-ахлоқий қадриятлар руҳида тарбиялаш, уларнинг онгига тинчлик ва тотувликни кўз қорачиғидек асраб-авайлаш зарурлигини чуқур сингдириш, “Халқ ва армия – бир тану бир жон!” деган эзгу ғоя асосида амалга оширилаётган ишларга ҳам тўхталиб ўтди.
Тошкент вилоят Фахрийлар кенгаши раиси, истеъфодаги подполковник Орифжон Тўлаганов бугунги кунда мамлакатимизда ёшларга яратилаётган шарт-шароитлар, қилинаётган ғамхўрлик ҳақида фикр билдирди. Шунингдек, у ўз сўзида Ватан фақатгина қурол билангина ҳимоя қилинмаслиги, ҳар бирор ёш ўзи танлаган мутахассислигини мукаммал эгаллаш орқали ҳам ўз юртини ҳимоя қила олиши мумкинлигини алоҳида таъкидлади.
Меҳнат ва ижтимоий муносабатлар Академиясининг Ўқув ишлари бўйича 1-проректори Абдухалил Атаматов ўз сўзида ёш авлод тарбиясида бундай учрашувларнинг муҳим эканлиги, авлодлар ўртасидаги узвийликни таъминлашнинг самарали воситаси эканлигини таъкидлади. Шу билан бир қаторда, миллий армиямизнинг тарихини теран билиш ҳар бир ёш учун муҳим эканлигига тўхталди.
Тошкент ҳарбий округи оркестри ва яккахон хонандалари томонидан ижро этилган куй ва қўшиқлар, Академия талабалари томонидан тайёрланган чиқишлар тадбирга ўзига хос жозиба бағишлади.

10 января 2024 года в Академии труда и социальных отношений Федерации профсоюзов Узбекистана было организовано военно-патриотическое мероприятие на тему "Моя армия - моя гордость". Главной целью организации данного мероприятия считается воспитание студентов в духе военного патриотизма, осознание результата реформ, проводимых в наших вооруженных силах, привитие им чувства невосприимчивости к развитию Родины.
В мероприятии приняли участие студенты, профессора и преподавательский состав Академии и ветераны вооруженных сил. Выступая на мероприятии, особо были затронуты история становления наших вооруженных сил, проблемы раннего периода, достигнутые сегодня результаты. В частности, председатель совета ветеранов города Ташкента полковник в отставке Йолдашали Рахмонов рассказал о проводимой работе по дальнейшему укреплению потенциала Вооруженных Сил, обеспечению единства народа и армии, а также о сути реформ в военной сфере, воспитании молодежи в духе патриотизма. В своих словах он описал необходимость воспитывать молодежь в духе патриотизма, в том числе военно-патриотического, высоких духовно-нравственных ценностей, глубоко внедрять в их сознание необходимость сохранения мира и согласия как слез, "народ и армия - это тело и душа!" также коснулся работы, проводимой на основе благородной идеи.
Председатель Ташкентского областного совета ветеранов, подполковник в отставке Орифжон Тулаганов высказал свое мнение об условиях и заботе, которые сегодня создаются для молодежи в нашей стране. Он также подчеркнул в своих словах, что родину защищает не только знание оружия, что любой молодой человек может защитить свою страну, даже в совершенстве овладев специальностью по своему выбору.
В своем выступлении 1-й проректор по воспитательной работе Академии труда и социальных отношений Абдухалил Атаматов отметил, что подобные встречи важны в воспитании подрастающего поколения, являются эффективным средством обеспечения преемственности между поколениями. В то же время для каждого молодого человека перестало быть важным знать историю нашей национальной армии.
Особый шарм мероприятию придали песни и музикы в исполнении оркестра и солистов Ташкентского военного округа, выступления, подготовленные студентами Академии.