Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси Меҳнат ва ижтимоий муносабатлар Академияси Юриспруденция йўналиши 1-курс талабалари учун 2023 йил 9 октябрь санаси унутилмас саналар сирасига кириши шубҳасиз. Айнан шу куни улар учун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг директори, Академик Акмал Холматович Саидов Давлат ва ҳуқуқ назарияси фанидан машғулот ўтди.
“Давлат ва ҳуқуқ назарияси” ўқув фанининг предмети, хусусиятлари, қонуниятлари ва функциялари” мавзусидаги илк машғулот давомида муҳтарам Академик томонидан талабаларга ушбу фаннинг предмети, объекти, методологияси ҳамда бошқа фанлар ва ҳуқуқшунослик фанлари билан алоқаси, улар уртасидаги узвийлик ҳақида батафсил маълумот берилди.
Машғулдот якунида Академик Акмал Саидов талабаларни қизиқтирган барча саволларга атрофлича жавоб берди.

Нет никаких сомнений в том, что дата 9 октября 2023 года для студентов 1 курса направления юриспруденция Академии труда и социальных отношений Федерации профсоюзов Узбекистана войдет в ряды памятных дат. Именно для них в этот день первый заместитель спикера Законодательной палаты Верховного Собрания Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмаль Холматович Саидов прошел тренинг по теории государства и права.
Во время первого занятия по теме "Теория государства и права" предмет, особенности, закономерности и функции учебной дисциплины" студентам была предоставлена подробная информация о предмете, объекте, методологии данной дисциплины и ее взаимосвязи с другими дисциплинами и юриспруденцией, преемственности между ними.
В конце тренинга академик Акмаль Саидов дал исчерпывающие ответы на все интересующие студентов вопросы.